Türkiye' de İlk Kez Kavram Meslek Yüksekokulu Tarafından Düzenlenen "Disleksi Eğitim Günleri" Başladı.

18 Mar 2014

“Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar ilgilenilirse dahi bile olurlar”

Türkiye’de ilk defa İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu’nun düzenlediği “DİSLEKSİ EĞİTİM GÜNLERİ” etkinliğinde söz alan konuşmacılar öğrenme güçlüğü çeken çocukların geri zekalı değil, tam aksine  üstün zekalı olduklarını, gerekli ilgi, bilgi ve teknikle dahi olabileceklerini belirtti.

Kavram Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programının  Disleksi Derneği ve Çağdaş Drama Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen etkinlik İstanbul Sanayi Odası’nın Odakule’deki Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Disleksi rahatsızlığı bulunan çocuklarının durumunun ele alındığı etkinliğe alanın yurt çapındaki uzmanlarından Prof. Dr. Yankı Yazgan, Prof. Dr. Oya Güngörmüş Özkardeş, Prof. Dr. Barış Korkmaz, Prof. Dr. Ümran Korkmazlar, Yrd. Doç. Dr. Ayten Uysal, Yrd. Doç. Dr. Nalan Babür, Claire Özel, Uzm. Psk. Ayşen Karahan, Av. Jülüde Işıl Bağatur, Hakan Sezgin ve  Yılmaz Erdal konuşmacı olarak katıldı.

Disleksi Derneği’nden Uzm. Psk. Ayşen Karahan,  yaptığı konuşmada şunları söyledi:  “Öğrenme güçlükleri, Türkiye'de bir özel eğitim kategorisi olarak yasa ve yönetmeliklerde yer almıştır.  Fakat, yasal düzenlemelerin öngördüğü özel eğitim hizmetleri, bu çocuklarımıza gereği gibi verilmemektedir. Birçok öğrenme güçlüğüne sahip çocuk, normal eğitim kurumlarında fark edilemeden eğitimlerini sürdürmeye çalışmakta ve doğal olarak büyük engellerle karşılaşarak başarısızlığa itilmekte ve sonunda eğitimlerini yarıda bırakmaktadır.

Disleksi, ise en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biridir. Ancak zeka ile hiçbir alakası yoktur. Yani disleksiklerde zeka geriliği yoktur, bilakis çoğunluğu zekidir. Hatta bir kısmı üstün zekalı, dahi insanlardır. Disleksiklerin içinde Albert EinsteinWalt DisneyLeonardo Da VinciBill Gates gibi ünlü olanlarda vardır. Onun için öğrenme güçlüğü çeken çocuklarımıza sahip çıkıp gerekli desteği verelim.”

Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sakin Öner, “DİSLEKSİ EĞİTİM GÜNLERİ”ni ülkemizde bu çocuklarımızın fark edilmelerine ışık tutarak farkındalık yaratmak ve gelişmelerine  katkıda bulunmak  amacıyla düzenlediklerini açıkladı. Mütevelli Heyeti Başkanı Bahattin Durmuş da “Disleksi rahatsızlığı olan çocuklarımızla ilgili bu etkinliğimizi, sosyal sorumluluğumuzun bir gereği olarak ulusal boyuttan  uluslararası boyuta taşıyıp geleneksel hale getireceğiz” dedi.

“DİSLEKSİ EĞİTİM GÜNLERİ”ne yurdun çeşitli yerlerinden, akademisyenler, uzmanlar, özel eğitimciler, disleksikler ve aileleri katıldı.