Yeşilçam'a İz Düşüren Yönetmenler

24 May 2016

Yüksekokulumuz Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrenci ve hocalarının hazırladığı ve Radyo ve Televizyon Programcılığı öğrencilerinin desteklediği “Yeşilçam'a İz Düşüren Yönetmenler” etkinliği büyük beğeni kazandı.

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Kamil USLU etkinliğin açılış konuşmasında; “Sinemanın insan hayatındaki yeri ve önemi" üzerinde durdu ve “Yeşilçam'ın başarılı oyuncu ve yönetmenleri çevirdikleri filmlerle çocukluğumuzdan beri duygu ve düşünce dünyamızda önemli yer edinmişlerdir" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Sakin Öner ise yaptığı “Sinema ve Sanat" konulu konuşmada özetle şunları söyledi: “Yüzlerce insan bir sinema eserinin oluşması için seferber olurlar. Bunların hepsinin ortak çabası, bir kurgunun ışık, ses ve hareketle hayat kazanmasıdır. İşte bu elemanları yönlendiren ve yöneten en önemli unsur, sinema yönetmenidir. Türk sinemasının Hollywood'u Yeşilçamdır. Yönettikleri filmlerle Yeşilçam'a iz düşüren çok sayıda yönetmenimiz vardır. Bunlar bize milli kültür coğrafyamızın değerlerini, mekanlarını, insanlarını, yaşamlarını, zevklerini, dertlerini ve sorunlarını yansıtmışlardır. Bizim duygu ve düşünce dünyamıza renk, ışık ve boyut kazandırmışlardır”.

İzleyenlerin büyük ilgisini çeken ve beğenisini kazanan program, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencilerinin hazırladığı “Yeşilçam'a İz Düşüren" değerli yönetmenlerimizden; Ertem Eğilmez, Kartal Tibet, Metin Erksan, Atıf Yılmaz ve Hulki Saner'in sanat hayatlarının anlatılması ve yönettikleri önemli filmlerin kesitlerini yansıtan sunumlarının gösterimi ile sona erdi.