Çok Kültürlülük Gezisi

17 May 2018

17 Mayıs 2018 tarihinde, Yabancı Diller ve Kültürler Bölümü, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı olarak, Bölüm ve Program Başkanı Öğr.Gör. Merve Sargın, Öğr.Gör. Derman Kızılay ve Tasarım Bölümü Başkanı Öğr.Gör. Buket Sekban Kantar ile birlikte “Çok Kültürlülük (multiculturalism)” deneyimi üzerine Fener, Balat ve Ayvansaray’a bir gezi düzenledi.

Özgürlüğünün yanı sıra, şıklaştırıldığı için hem cazibe merkezi haline gelen, hem de birçok dizi ve filme ev sahipliği yapan Fener, Balat ve Ayvansaray, bizler için tarihe ve mekana derin bir bakış, zevkli bir İstanbul deneyimi olmuştu.

Tarihi suriçi Haliç bölgesinde yer alan Fener, Balat ve Ayvansaray, “çok kültürlü” temsiliyeti ve güçlü şehir hafızasıyla günümüzde aynılaşılan semtlerden epeyce farklı olduğu görüldü. Öncelikle, Bizans döneminde Petrion, Osmanlı döneminde ise kıyısında bulunan bir deniz fenerinden dolayı burada yaşayan Rumlarca Fanaraki/Fanari diye adlandırılan Fener, zengin sosyo-mekansal kimliği ve özgün mahalle dokusuyla hemen öne çıktığı incelendi. Balat daha çok Musevi bilinirken Yahudiye olarak ve Fener Rum kimliğiyle anıldığı öğrenildi.