KAVRAM MYO'DA YARATICI ETKİNLİKLER SERGİSİ

24 May 2019

İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu çocuk gelişim programı Öğr.Gör.Gizem Yakar öncülüğünde 'yaratıcı etkinlikler sergisi” açıldı. Sergide Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerinin ağırlıklı olarak geri dönüşümü olan maddelerden hazırlamış olduğu, oyuncaklar, resimler ve panolar yer alıyor.

Çocuk gelişimi programı öğrencileri bu etkinlik ile çocuk gelişimine dikkat çekmeyi hedefliyor. Ayrıca hazırlanan materyallerin çocukların gelişiminde sayı, renk ve şekil kavramlarını geliştirdiği ifade edildi.

Öğr.Gör.Gizem Yakar çalışmanın ana fikrini; “çöp olmayan her şey materyaldir. En basiti tuvalet kağıdı ruloları, alüminyum folyoları ve yumurta kutularını biriktirerek bunları birer oyuncağa dönüştürebiliriz. Biz bahçeye gidip kozalak toplarız, yere düşen yaprakları toplarız. “Bizim için çöp yoktur." Şeklinde ifade etti.

Etkinlikte temel olarak küçük yaşlardaki çocukların yaratıcıklarını geliştirmek amaçlı çalışmalar yapıldı.Ortaya çıkan ürünler çocuk gelişimi programı öğrencileri tarafından yapıldı.Sergide kalitesi yüksek, yıkanabilir, kolay temizlenebilir kumaşlar (keçe, polar) Atık materyaller (pet şişeler, pamuk, pet bardak, boncuk, karton) kullanıldı. Etkinlikte küçük çocuklar için sağlıklı oyuncaklar tanıtıldı. Bu etkinlikte çocukların yaratıcılık ve hayal güçlerini arttırmak hedeflendi. Bölüm öğrencilerinden Melike Bilgiç ve Fadime Durukan etkinliğin bireylerinde ileriki yaşantılarında çocuklarına karşı daha bilinçli yaklaşmalarını sağlayacağını aktardı.

“Oyuncakta Maddi Değil, Manevi Zenginlik “Tamamen kendi emekleriyle oluşturdukları sergi hakkında konuşan Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri: * Önemli olan oyuncağın maliyeti değil zengin içeriği, çocuğun gelişimini zenginleştiren oyuncak özelliği taşıması, diğer canlılara karşı empati duygusunu geliştirmesi” diyerek oyuncağın nasıl olması gerektiğine dikkat çekti.