DUYURULAR

Covid-19 Sürecinde Alınan Hijyen Tedbirleri Yanında Ruh Sağlığımızı Nasıl Koruruz.

28 Mar 2020

Dünyamızı küresel olarak etkileyen salgın nedeni ile alınan hijyenik tedbirlerin yanında ruh sağlığımızı da korumak durumundayız. 

Bu süreçte stres, kaygı, üzüntü, acı ve endişe yaşamanız ruh sağlığımızın ortaya çıkardığı doğal tepkilerdir. Herkes süreci farklı yaşayabilir ve duygular zaman içerisinde değişim gösterebilir.  Önemli olan duygusal sağlığımızı koruyarak acil bir durum anında net bir şekilde düşünmek, kendimiz ve ailemiz için hızlı adımları atabilmektir. Bu anlamda Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi olarak neler yapabileceğimizi sizlerle paylaşmak istedik. 

Stresle Başa Çıkabilme Yolları

Covid-19 ile ilgili bilgilere ulaşmak için resmi makamların hesaplarını ve internet sitelerindeki bilgileri takip ediniz. Unutmayınız ki, doğrulanmamış bir bilgi ve bunun ortaya çıkardığı belirsizlik stres ve kaygının asıl kaynağıdır. Bu salgın hakkında yeterli ve doğru bilgiye sahip olmak olası riskleri değerlendirmek aynı zamanda da kendinizi ve ailenizi korumanız için önemlidir. Diğer yandan resmi olmayan mecralardan edinilen bilgilere sürekli maruz kalmak bizleri psikolojik anlamda yorabilir.  Bu anlamda haber kaynaklarına ulaşmak ve gelişmelerden haberdar olmak için kendimize uzun süreli zaman tanımamız gerekmektedir. Bu süreyi film, belgesel izleyip, kitap okuyarak ya da online kültür-sanat etkinliklerinde sanal yolculuklar yaparak geçirebilirsiniz.

Evinizde de Sosyal Olabilirsiniz

Covid-19 sürecini evlerimizde de geçirsek, rutin alışkanlıklarımıza devam edebiliriz.  Online platformlarda arkadaşlarımızla sosyalleşebilir, video konferanslarla sevdiklerimizle bir araya gelebiliriz.  Arkadaşlarımızla görüntülü iletişim kurmak ve yanımızdalarmış gibi ses tonunu, beden dilini, mimiklerini görmek odak noktamızı pandemi haberlerinden uzaklaştırıp yoğunluğumuzu arkadaşlarımıza vermemiz kaygılarımızın azalmasını sağlayacaktır ve sosyal bağlarımızı güçlendirecektir. 

Rutin yaşantımızı devam ettirebilmek için aynı saatte yatmamız ve daha önce kaçta kalkıyorsak aynı saatte kalkmamız gerekmektedir. Aynı şekilde sağlıklı yaşamımızı devam ettirmek için yemek düzenimizde de değişiklik yapmamamız gerekmektedir.  

Fiziksel olarak aktif olmak bu süreçte çok önemlidir. Bunun için düzenli olarak egzersiz yapmamız bağışıklık sistemimizle birlikte ruhsal sağlığımızı da güçlendirecektir.  Spor yaparken stres ve kaygı seviyemiz fazlasıyla düşecektir. Bu konuda online spor programlarından yararlanabilir ya da meditasyon tekniklerini kullanabiliriz.  

Eğer kaygınızı kontrol edemiyorsanız yardım almak için Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisimiz ile iletişime geçebilir, destek alabilirsiniz. 

Unutmayınız ki, daha önceki salgınlar gibi bu salgın da kontrol altına alınacaktır. Bu süreci daha önce yoğunluktan zaman bulamadığınız tüm olumlu aktiviteleriniz için kullanınız. 

Bahar mevsimi kendinize zaman ayırabilmeniz için harika bir zaman. Bu zaman diliminde evinizde kalarak hem salgından korunabilir hem de kendinizi geliştirebilirsiniz. Bizler sizi çok özledik ve heyecanla dönmenizi bekliyor olacağız.