Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı Tarafından Tire Devlet Hastanesine Teknik Gezi Düzenlendi

19 Ara 2023

İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı tarafından, “2023-2024 Akademik Yılı Güz Dönemi Kariyer Günleri” kapsamında, Tire Devlet Hastanesine teknik gezi düzenlendi. HIMSS EMRAM modelinin en üst seviyesi olan seviye yedi ile tescillenmiş Avrupa’daki sayılı hastanelerden, Türkiye ise dört hastaneden biri olma özelliğine sahip Tire Devlet Hastanesinin tam dijital hastane olma süreci Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Elife Özkan,  Bilişim Hemşiresi Esengül Purkuloğlu ve Tıbbi Sekreter Nimet Yavaş öğrenciler ile paylaştılar.

Teknoloji kullanımının süreç içerisinde aşama kat edilerek ilerlemesi neticesinde gelinen son noktadaki dijital hastanelerden biri olan Tire Devlet Hastanesinin, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden örnek uygulamalar gerçekleştirildi. Teşhis ve Tedavi Hizmetleri kapsamında Poliklinik Yönetimi, Klinik Hizmetleri Yönetimi, Ameliyathane Süreç Yönetimi, Tıbbi Laboratuvar Hizmetleri, Görüntüleme Hizmetleri, Arşiv Hizmetleri gibi birçok alanda dijital unsurlar da yerinde incelenmiş oldu.

Teknik gezi ile öğrenciler; hekimler ve sağlık çalışanlarının hasta takibini mobil cihazlardan gerçekleştirebildiklerini, sağlık sektöründe stratejik yönetim seviyesinden operasyonel faaliyetlere dek günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlamaların elektronik ortamdan sağlanarak paydaşlarla ortak kararlar alınabileceğini öğrenme ve kağıtsız yapılan elektronik işlemlerin uygulama alanlarını yerinde inceleme fırsatı yakalayarak, derslerde öğrenmiş oldukları teorik bilgileri pratiğe dönüştürme fırsatı buldular.