Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Öğrencilerimiz, Adnan Menderes Havalimanı ve Hava Trafik Kontrol Kulesinde

15 May 2024

 

İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu (İKMYO) Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı öğretim elemanları ve 1. Sınıf öğrencileri, Adnan Menderes Havalimanı Seyrüsefer Birimlerini (Yaklaşma Kontrol ve Meydan Kontrol Kulesi ) Hava Trafik Kontrolörleri Emre Ersun Uysal ve Nesrin Mutlu’nun eşliğinde ziyaret etti.

Hava Trafik Kontrolörlerimiz Emre Ersun Uysal ve Nesrin Mutlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde uzun yıllar Air Traffic Controller olarak çalışmışlar ve şuan DHMİ içerisinde Hava Trafik Kontrolör Eğitmeni olarak çalışmaktadırlar.

Hava Trafik Kontrolörleri Emre Ersun Uysal ve Nesrin Mutlu tarafından Seyrüsefer eğitim odasında Hava Trafik Kontrolörlüğü ile ilgili kısa bilgilendirme yaparak, öğrencilerimize Yaklaşma Kontrol ve Meydan Kontrol Kulesi’nde uçakların iniş ve kalkış işlemleri, havalimanına yaklaşmaları sırasında uygulanan uygulamaları direk hava üssü radarları üzerinden deneyimleme fırsatı sunmuşlardır. Havacılık sektöründe emniyet ve güvenlik olgularının en üst seviyede işlendiği Meydan Kontrol Kulesi’ inde öğrencilerimiz, uçakların iniş ve kalkışını, pushback ve taksi hareketlerini en önemli ve en üst noktadan izlemişler ve Meydan Kontrol Kulesi’nden Havalimanı, pist, apron, taxiway bölümlerini yerinde görme fırsatı bulmuşlardır.

Etkinlik sonunda öğrencilerimize ve öğretim elemanlarımıza bu eşsiz deneyimi yaşama fırsatı sunan, Hava Trafik Kontrolörleri Emre Ersun Uysal ve Nesrin Mutlu’ ya teşekkür belgeleri takdim edildi.