Glutensiz Yaşam Çölyaklı Çocuklarımız Mutlu Olsun Etkinliği

20 Mar 2023

Konak Kaymakamlığının koordinasyonu, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Kavram Meslek Yüksekokulunun (İKMYO) iş birliği ile yapılan “Çölyaklı Çocuklarımız Mutlu Olsun” projesi, düzenlenen etkinlikle başladı.

Etkinliklere ilgili dernekler ve çölyak hastası çocukların aileleri katıldı.

 

“Çölyaklı Çocuklarımız Mutlu Olsun” projesi, İzmir'de düzenlenen etkinlikle başladı. Etkinliğe; Konak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü mühendisleri, Konak İlçe Sağlık Müdürlüğü diyetisyenleri, Konak İlçe Sağlık Müdürü Dr. Berkay Kocasarı, Glutensiz ve Organik Yaşam Derneği, Çölyak Organik Beslenme Derneği ile ilgili dernekler ve çölyak hastası çocukların aileleri katıldı.“Aşçılık Programı öğretim görevlileri uygulamalı olarak anlattı”

 

Konak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda mühendisleri ve Konak İlçe Sağlık Müdürlüğü diyetisyenlerinin katılımıyla “Çölyak ve Glutensiz Beslenme” konularında yapılan eğitim sonrası, İKMYO mutfağında glutensiz brioche ekmek, glutensiz pizza, glutensiz krep (köfte ile beraber), pirinç pudingi gibi ürünlerin nasıl hazırlanacağını Aşçılık Programı öğretim görevlileri uygulamalı olarak anlattı.

 

İKMYO Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan, etkinlikte yaptığı konuşmada eğitimin iki aşaması olduğunu; ilk aşamasında çölyak hastası çocukların ebeveynlerini, ikinci aşamasında ise Konak ilçesinde yemek üretimi yapan işletmeleri çölyak konusunda bilgilendirmeyi hedeflediklerini belirtti.