Türkiye Down Sendromu Derneğinin Sürdürdüğü ’Rengimiz Belli Olsun’ Kampanyası Devam Ediyor

21 Mar 2023

Türkiye Down Sendromu Derneğinin sürdürdüğü 'Rengimiz Belli Olsun' kampanyası devam ediyor. Kampanyaya katılan İzmirli öğrenciler, down sendromluların bir bütünün farklı renklerdeki parçaları olduğunu anlatmak amacıyla ellerine farklı renkte çoraplar giyerek, arkadaşlarına sosyal medya üzerinden meydan okudular.

Türkiye Down Sendromu Derneğnin down sendromluların bir bütünün farklı renklerdeki parçaları olduğunu anlatmak amacıyla sürdürdüğü 'Rengimiz Belli Olsun' kampanyası, her yıl olduğu gibi devam ediyor. Kampanya kapsamında, farklı renkte çoraplar ellere giyiliyor ve kampanyaya katılanlar arkadaşlarına sosyal medya üzerinden meydan okuyorlar. İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu öğrencileri de kampanyaya desteklerini yayımladıkları video ile gösterdiler. Ellerine farklı renkte çoraplar giyen öğrenciler, arkadaşlarına sosyal medya üzerinden de meydan okudular.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla kampanyaya destek verdiklerini söyleyen Erken Çocukluk Eğitimi Uzmanı Öğr. Gör. Damla Güzeldere Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Down sendromlu bireyler arasında; ülke, milliyet ve sosyo-ekonomik gibi herhangi bir statü farkı yoktur. Ortalama olarak her sekiz yüz doğumda bir down sendromlu bebek dünyaya gelebilmektedir. Down sendromlu olmanın nedenleri incelendiğinde ise karşımıza çıkan yaygın sebebin 35 yaş üstü hamilelik olduğu görülür ama genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan down sendromlu çocukların yüzde sekseni genç annelerin bebekleridir. Tüm özel gereksinimli çocuklarda olduğu gibi down sendromlu çocuklara da uygun eğitim programları sunularak pek çok başarıya imza atabilmeleri ve toplum içinde anlamlı hayatlar kurabilmeleri sağlanabilir. Bu bireylere erken dönemlerinden itibaren özel eğitim, kaliteli sağlık hizmeti, istihdam hakkı, kendi hayatlarına kendilerinin karar verdiği bir yaşam sağlamamız ve farklılıklara hoşgörüyle yaklaşıp onların seslerini duymamız gerekiyor.”