Vatandaş istedi, Belediye Yaptı

11 May 2023

VATANDAŞ İSTEDİ, BELEDİYE YAPTI

Yalı Mahallesi’nde bulunan atıl otopark alanı, Karşıyaka Belediyesi tarafından vatandaşların görüş ve istekleri doğrultusunda uzmanlarca hazırlanan tasarım projesi ile baştan yaratıldı.

Karşıyaka Belediyesi, katılımcı yönetim anlayışının eseri olan ilk park projesinin yapımını tamamladı. Yalı Mahallesi’nde daha önce otopark olarak kullanılan 3 bin 550 metrekarelik atıl arazi, kentlilerin talep ve onayı ile yön verilen bir tasarım süreci sonunda doğa dostu ve keyifli bir sosyal yaşam alanına dönüştürüldü.

KATILIMCI SÜREÇ

Geçtiğimiz aylarda çalışmalarına başlanan park projesi; Karşıyaka Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğünün, İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Dr. Pelin Özden öncülüğünde yürüttüğü Vatandaş Tasarım Bilimi Atölyeleri’nin ilki olarak yaşama geçirildi. Öncelikle 6342/3 Sokak üzerindeki alana, içerisinde üç boyutlu maket bulunan bir konteyner yerleştirildi. 15 gün boyunca bu maket üzerinde vatandaşlar tarafından yapılan farklı tasarımlar tek tek fotoğraflandı. Diğer yandan Vatandaş Tasarım Birimi de mahalle sakinleriyle anketler yaparak nasıl bir park istediklerine dair görüşlerini aldı.

Tüm bu çalışmalarda elde edilen veriler, analiz yöntemiyle haritalandırıldı. En yoğun şekilde iletilen istekler üzerinden iki ayrı park tasarımı yapılarak mahalle halkının oylamasına sunuldu. Seçilen tasarım, Karşıyaka Belediyesinin kaynakları ve ekipleri ile uygulamaya geçirildi.

HER CANA HİZMET

                Bu kapsamda park alanına, İzmir Ekonomi Üniversitesinden endüstriyel tasarımcı Öğr. Gör. Yavuz Cengiz tarafından tasarlanan iki adet parklet konuldu. Mahallede çoğunlukta olan yaşlı nüfusun talepleri doğrultusunda bir süs havuzu yapılarak çevresinde oturma alanı oluşturuldu. Eğitim ekipmanlarının bulunduğu bir köpek parkı, bir de kedi evi yapıldı.

                Küçük ölçekli bir kaykay pisti kuruldu. Scooterların da park edilebileceği bir bisiklet parkı yapıldı. Aydınlatmalar yenilenerek sayıları arttırıldı. Ayrıca, alanın bir kısmı otopark olarak ayrıldı. Benimsenen ekolojik yaklaşım çerçevesinde, otoparkın zemini çim bordür taşla döşendi. Böylece, sel tehlikesini önleyecek ve yağmur sularının yer altına geçmesini sağlayacak geçirgen bir yüzey oluşturuldu. Isı adası etkisini azaltmak için otopark tarafında ağaçlandırmaya yoğunluk verildi. Park geneline çok sayıda fidan ve bitki dikilirken, özellikle kurakçıl türler tercih edildi. Doğal yöntemlerle zeminde suyun tutulmasını sağlayan yağmur suyu bahçesi uygulaması yapıldı.